Lista aktualności Lista aktualności

Poznaj nasze drzewa - modrzew europejski

Najbardziej znanym drzewem tego gatunku w Europie był okaz rosnący w średniowiecznym Wiedniu. Po dokonaniu stosownej opłaty w jego pień początkujący rzemieślnicy mogli wbić specjalny gwóźdź, symbolizujący rozpoczęcie działalności gospodarczej i rokujący pomyślność w interesach. Dziś martwy już pień tego drzewa eksponowany jest na ścianie budynku w samym centrum Wiednia .

Modrzew europejski ma prostą strzałę i stosunkowo wąską koronę. Osiąga wysokość do 45 m i średnicę do 120 cm. U młodych drzew kora jest gładka, zielonobrązowa, na starszych ciemnobrązowa, głęboko spękana, łuskowata i złuszczająca się. Pędy są zróżnicowane na wydłużone i skrócone. Igły są jasnozielone, delikatne, niekłujące. Na pędach wydłużonych są osadzone pojedynczo, spiralnie. Natomiast pędy skrócone mają igły skupione dookoła pączka, wyrastają  po 20-30szt. tworzą  pozorny okółek.

Czy wiesz, że
Modrzew jako jedyny nasz gatunek iglasty gubi liście na zimę. Jesienią, przed opadnięciem, przebarwiają się na żółto.

Na terenie naszego kraju występuje też modrzew polski Larix decidua subsp. Polonica który jest obecnie uznawany za podgatunek modrzewia europejskiego, ukształtowany przez warunki siedliskowe, w których żyje. Podgatunek ten występuje tylko w Tatrach i Górach Świętokrzyskich oraz na kilku wyizolowanych stanowiskach.

Najgrubsze modrzewie rosną w Nowej Słupi na Kielecczyźnie. Ich obwody przekraczają 500 cm, a średnica 160 cm. Bardzo gruby modrzew rośnie również w  Nadleśnictwie Gdańsk – ma  492 cm obwodu.

 Drewno modrzewiowe to dobry materiał konstrukcyjny, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Jest średnio ciężkie i trudno palne. Dobrze się suszy, jest twarde i bardzo wytrzymałe. Cenione jest już od dawna w budownictwie, szczególnie polskim. Dowodem są liczne dworki, kościoły oraz inne budowle wznoszone z drewna modrzewiowego, które przetrwały kilka wieków w dobrym stanie do dziś. Przykładem jest modrzewiowy kościół św. Filipa i Jakuba Apostołów w Sękowej k. Gorlic, wzniesiony w 1522 r. W lipcu 2003 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako zabytek architektury drewnianej unikatowy na skalę europejską .

 

W wierzeniach ludowych Modrzew symbolizował młodość, urodę i odnowę życia. Słowianie otaczali te drzewa czcią i miłością. Uważano, że wzmacnia siły witalne, poprawia humor, przywraca wiarę i umacnia cierpliwość. Modrzew – jak wierzono kiedyś – jest drzewem, w którym przebywają dusze ludzi zmarłych w sposób nienaturalny, śmiercią wynikłą z nagłego gniewu bożego.. Nie tylko przebywają, ale i straszą żywych jękami, zwłaszcza w wietrzne dni jesienne, gdy z modrzewia sypią się złote igły.