Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy na XI Warmińskim Jarmarku Świątecznym

Jak co roku, w połowie grudnia olsztyńska starówka zmieniła się w świąteczne miasteczko. Kolorowe dekoracje, szpalery choinek i świąteczne melodie niosące się między starymi, pięknie podświetlonymi kamienicami przyciągały na jarmark tłumy olsztyniaków. Wśród atrakcji przygotowanych dla odwiedzających nie mogło zabraknąć również „Leśnego stoiska”

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Olsztyńskie” czyli nadleśnictwa Kudypy i Olsztyn kolejny już raz zaproponowały mieszkańcom stolicy Warmii i Mazur wspólne tworzenie świątecznych stroików. Z przywiezionych przez leśników darów lasu: kawałów drewna, gałązek, szyszek i wysuszonych owoców powstawały prawdziwe cuda. Leśne rękodzieło pochłaniało zarówno najmłodszych jak i  tych nieco starszych uczestników festynu. Okazało się, że stworzenie pięknej ozdoby na stół wigilijny nie jest wcale takie trudne, a wszystko czego potrzebujemy do tego możemy znaleźć w lesie, trzeba się tylko trochę rozglądać w trakcie spacerów.

Las to również źródło wspaniałych surowców kulinarnych. W trakcie XI Warmińskiego Jarmarku Świątecznego leśnicy częstowali smakami lasu: była herbata z syropem z pędów sosny, kawa z prażonych żołędzi, dziczyzna, konfitury z leśnych owoców i miód z leśnej pasieki. Dobre z lasu – tak podsumowywali leśne smaki odwiedzający zielone stoisko i zapewniali, że wiele z leśnych produktów na pewno znajdzie zastosowanie w trakcie przygotowywania świątecznych potraw bo ciężko sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez kapusty z grzybami czy pierników z miodem.

Jarmark był okazją do rozmowy z leśnikami którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą. Podpowiadali na co zwracać uwagę kupując żywe choinki i jak z nimi postępować by jak najdłużej cieszyły nas swoim wyglądem i zapachem lasu, oraz przypominali jak  właściwie dokarmiać zimą ptaki. Za udział w leśnych konkursach można też było wygrać ptasią pyzę – specjalną karmę dla ptaków gotową do powieszenia  za oknem.

Mimo deszczowej pogody, stoisko leśników odwiedziły prawdziwe tłumy. Dla części z nich wspólne robienie stroików to już tradycja, obowiązkowy element przygotowań do świąt.