Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa Kudypy

Nadleśnictwo Kudypy jest jednym z 33 nadleśnictw w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Położone jest w województwie warmińsko – mazurskim. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 17927,91 ha.

 

 

   

Lasy położone są w I Krainie (Bałtyckiej) w dzielnicy 8 (Pojezierza Iławsko – Brodnickiego) oraz w II Krainie ( Mazursko – Podlaskiej) w dzielnicach 1 (Pojezierza Mazurskiego) i 2 (Równiny Mazurskiej).

Teren Nadleśnictwa leży nad obszarem dorzeczy rzeki Łyna oraz Pasłęki. Znajduje się tam także kilka dużych jezior takich jak: Ukiel, Wulpińskie, Rentyńskie, Limajno. Klimat wg A. Wosia został zaliczony do regionu zachodniomazurskiego. Znajduje się on pod wpływem klimatu kontynentalnego co oznacza dość krótkie lato i długą śnieżną zimę. Pokrywa śnieżna zalega od 70 do 90 dni. Okres wegetacji roślin trwa około 190 – 200 dni. Suma średnich rocznych opadów wynosi około 600 – 650 mm. Średnia wilgotność oscyluje około 82%, natomiast średnia temperatura powietrza około 7,5◦C. Charakterystycznym elementem tego obszaru jest to że okres wczesnowiosenny objawia się niedoborem opadów, co niekorzystnie wpływa na warunki rozwoju i upraw leśnych. Wiatry wieją najczęściej z kierunku zachodniego, wiosna natomiast z kierunku wschodniego.

Dominującym typem siedliskowym w nadleśnictwie jest LMśw (38.77%) oraz Lśw (26,37%), co będzie miało duży wpływ na udział występujących gatunków. Siedliska borowe, wskazujące na dominującą rolę sosny tworzeniu drzewostanów, zajmują jedynie 27,66% powierzchni leśnej nadleśnictwa.

Drzewostany w Nadleśnictwie Kudypy nie są mocno zróżnicowane. Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zajmująca 66,64% powierzchni. Razem z innymi gatunkami iglastymi (świerk, modrzew) zajmują 73,02% powierzchni leśnej. Gatunki liściaste (buk, brzoza, dąb, olcha, jesion i inne) zajmują 26,98% powierzchni.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Koziołek „Kazik” uratowany przez leśników

Koziołek „Kazik” uratowany przez leśników

O dziwnie zachowującej się od kilku dni sarnie pracowników Nadleśnictwa Kudypy poinformowali mieszkańcy podolsztyńskiej miejscowości Siła. Po udaniu się we wskazane miejsce okazało się, że koziołek ( młody samiec sarny) rzeczywiście potrzebuje pomocy.

Na polu, zaledwie kilka metrów od drogi błąkała się młoda sarna. Na widok zbliżającego się człowieka nie wykazywała żadnych oznak zaniepokojenia – to właśnie zwróciło naszą uwagę, że coś z tym zwierzakiem musi być nie tak, w normalnych warunkach zdrowa sarna dawno by uciekła – wspomina Piotr Sambor pracownik nadleśnictwa. I rzeczywiście zwierzę pozwoliło bez żadnego problemu do siebie podejść. Szybkie oględziny wykluczyły wszelkie urazy zewnętrzne, ale koziołek był wyczerpany i prawdopodobnie odwodniony.

Szybko zdecydowano, że sarnę najlepiej przewieźć do prowadzonego w sąsiednim nadleśnictwie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku. Pozostawienie jej w stanie, w którym się znajdowała na polu sprawiłoby, ze bardzo łatwo mogła stać się celem leśnych drapieżników, wałęsających się psów lub po prostu spowodować kolizję na pobliskiej drodze.

Kazik, bo takie imię szybko nadano koziołkowi, został przetransportowany do Napromka. Tam pod opieką leśników z Nadleśnictwa Olsztynek nabiera sił i wraca do zdrowia. Mamy nadzieję, że okres rekonwalescencji nie będzie długi i sarna wkrótce wróci do lasu.