Asset Publisher
Ośrodek Hodowli Zwierzyny „Bobry”
Ośrodek Hodowli Zwierzyny „Bobry” Nadleśnictwa Kudypy znajduje się w rejonie hodowlanym „Lasy Taborskie II”. W jego skład wchodzi jeden obwód łowiecki nr 245 o powierzchni ogólnej 4186 ha, w tym powierzchni leśnej 1724 ha, położony w leśnictwach Bobry i Żelazowice.
Występują tu cztery gatunki zwierzyny grubej: łoś, jeleń, sarna i dzik z czego polować można na jelenie dziki i sarny. Występująca zwierzyna drobna to lisy, jenoty, kuny, borsuki, norki amerykańskie, tchórze zwyczajne, zające szaraki, zaś z ptactwa kaczki, jarząbki, kuropatwy, gęsi, słonki, łyski i gołębie grzywacze.
Jelenie, sarny i dziki są podstawą działalności OHZ „Bobry" i cała gospodarka łowiecka w nim prowadzona skupiona jest na tych trzech gatunkach, które uznane zostały jako pożądane dla łowiska. Wśród gatunków niekorzystnie wpływających na rozwój zwierzyny drobnej niedrapieżnej znalazły się lisy, jenoty i borsuki.
Przeczytaj więcej o łowiectwie
Informację o polowaniach, możliwościach kwaterunku i inne szczegóły organizacyjne uzyskają Państwo pod numerami telefonów:
Piotr Sambor - 089 527 89 80, kom. 510 990 319
Wojciech Łakomy - 510 992 607
Asset Publisher
Koziołek „Kazik” uratowany przez leśników
Koziołek „Kazik” uratowany przez leśników
O dziwnie zachowującej się od kilku dni sarnie pracowników Nadleśnictwa Kudypy poinformowali mieszkańcy podolsztyńskiej miejscowości Siła. Po udaniu się we wskazane miejsce okazało się, że koziołek ( młody samiec sarny) rzeczywiście potrzebuje pomocy.
Na polu, zaledwie kilka metrów od drogi błąkała się młoda sarna. Na widok zbliżającego się człowieka nie wykazywała żadnych oznak zaniepokojenia – to właśnie zwróciło naszą uwagę, że coś z tym zwierzakiem musi być nie tak, w normalnych warunkach zdrowa sarna dawno by uciekła – wspomina Piotr Sambor pracownik nadleśnictwa. I rzeczywiście zwierzę pozwoliło bez żadnego problemu do siebie podejść. Szybkie oględziny wykluczyły wszelkie urazy zewnętrzne, ale koziołek był wyczerpany i prawdopodobnie odwodniony.
Szybko zdecydowano, że sarnę najlepiej przewieźć do prowadzonego w sąsiednim nadleśnictwie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku. Pozostawienie jej w stanie, w którym się znajdowała na polu sprawiłoby, ze bardzo łatwo mogła stać się celem leśnych drapieżników, wałęsających się psów lub po prostu spowodować kolizję na pobliskiej drodze.
Kazik, bo takie imię szybko nadano koziołkowi, został przetransportowany do Napromka. Tam pod opieką leśników z Nadleśnictwa Olsztynek nabiera sił i wraca do zdrowia. Mamy nadzieję, że okres rekonwalescencji nie będzie długi i sarna wkrótce wróci do lasu.