Asset Publisher
Ośrodek Hodowli Zwierzyny „Bobry”
Ośrodek Hodowli Zwierzyny „Bobry” Nadleśnictwa Kudypy znajduje się w rejonie hodowlanym „Lasy Taborskie II”. W jego skład wchodzi jeden obwód łowiecki nr 245 o powierzchni ogólnej 4186 ha, w tym powierzchni leśnej 1724 ha, położony w leśnictwach Bobry i Żelazowice.
Występują tu cztery gatunki zwierzyny grubej: łoś, jeleń, sarna i dzik z czego polować można na jelenie dziki i sarny. Występująca zwierzyna drobna to lisy, jenoty, kuny, borsuki, norki amerykańskie, tchórze zwyczajne, zające szaraki, zaś z ptactwa kaczki, jarząbki, kuropatwy, gęsi, słonki, łyski i gołębie grzywacze.
Jelenie, sarny i dziki są podstawą działalności OHZ „Bobry" i cała gospodarka łowiecka w nim prowadzona skupiona jest na tych trzech gatunkach, które uznane zostały jako pożądane dla łowiska. Wśród gatunków niekorzystnie wpływających na rozwój zwierzyny drobnej niedrapieżnej znalazły się lisy, jenoty i borsuki.
Przeczytaj więcej o łowiectwie
Informację o polowaniach, możliwościach kwaterunku i inne szczegóły organizacyjne uzyskają Państwo pod numerami telefonów:
Piotr Sambor - 089 527 89 80, kom. 510 990 319
Wojciech Łakomy - 510 992 607
Asset Publisher
Asset Publisher
Lasy Nadleśnictwa Kudypy
Lasy Nadleśnictwa Kudypy
Nadleśnictwo Kudypy jest jednym z 33 nadleśnictw w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Położone jest w województwie warmińsko – mazurskim. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 17927,91 ha.
Lasy położone są w I Krainie (Bałtyckiej) w dzielnicy 8 (Pojezierza Iławsko – Brodnickiego) oraz w II Krainie ( Mazursko – Podlaskiej) w dzielnicach 1 (Pojezierza Mazurskiego) i 2 (Równiny Mazurskiej).
Teren Nadleśnictwa leży nad obszarem dorzeczy rzeki Łyna oraz Pasłęki. Znajduje się tam także kilka dużych jezior takich jak: Ukiel, Wulpińskie, Rentyńskie, Limajno. Klimat wg A. Wosia został zaliczony do regionu zachodniomazurskiego. Znajduje się on pod wpływem klimatu kontynentalnego co oznacza dość krótkie lato i długą śnieżną zimę. Pokrywa śnieżna zalega od 70 do 90 dni. Okres wegetacji roślin trwa około 190 – 200 dni. Suma średnich rocznych opadów wynosi około 600 – 650 mm. Średnia wilgotność oscyluje około 82%, natomiast średnia temperatura powietrza około 7,5◦C. Charakterystycznym elementem tego obszaru jest to że okres wczesnowiosenny objawia się niedoborem opadów, co niekorzystnie wpływa na warunki rozwoju i upraw leśnych. Wiatry wieją najczęściej z kierunku zachodniego, wiosna natomiast z kierunku wschodniego.
Dominującym typem siedliskowym w nadleśnictwie jest LMśw (38.77%) oraz Lśw (26,37%), co będzie miało duży wpływ na udział występujących gatunków. Siedliska borowe, wskazujące na dominującą rolę sosny tworzeniu drzewostanów, zajmują jedynie 27,66% powierzchni leśnej nadleśnictwa.
Drzewostany w Nadleśnictwie Kudypy nie są mocno zróżnicowane. Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zajmująca 66,64% powierzchni. Razem z innymi gatunkami iglastymi (świerk, modrzew) zajmują 73,02% powierzchni leśnej. Gatunki liściaste (buk, brzoza, dąb, olcha, jesion i inne) zajmują 26,98% powierzchni.