Lista aktualności
Poznaj nasze drzewa - jodła
Drzewo to uosabia dumę, królewską urodę, potęgę i długowieczność. U Greków poświęcone było bogu morza – Posejdonowi, stąd z jego drewna wyrabiano wiosła.
Jodła pospolita rośnie w południowej części naszego kraju, przede wszystkim w Sudetach, Karpatach, Górach Świętokrzyskich i na Roztoczu. Wraz z bukiem jest gatunkiem lasotwórczym piętra dolnoreglowego (od 500—1100 m n.p.m.). gdzie tworzy drzewostany lite lub mieszane z bukiem i świerkiem. W Tatrach sięgają one do 1450 m
Gatunek należy do najwyższych drzew europejskich, pod względem wysokości przegrywa jedynie z wyższym o kilka metrów świerkiem pospolitym. Osiąga wysokość 40—50 m. Pień jodły jest prosty z wyraźnie wykształconą strzałę. Korona młodych drzewek jest stożkowata w starszym wieku staje się walcowata i spłaszczona szczycie z tzw. bocianim gniazdem.
Kora w młodości jest gładka, białoszara, na starość staje się regularnie prostokątnie spękana W korze znajdują się pęcherzyki żywiczne
Igły długości od 1,5 do 3 cm są płaskie, ciemnozielone i błyszczące. Na dolnej stronie igły znajdziemy 2 białe paski woskowatego nalotu – powstają one w miejscu występowania aparatów szparkowych. Igły ułożone zwykle płasko, grzebieniasto w dwóch warstwach , igły w górnej warstwy są krótsze od igieł z dolnej warstwy. Trwałość igieł wynosi 8-11 lat.
Szyszki jodły pospolitej są cylindryczne, około 15 cm długości. W przeciwieństwie do szyszek świerkowych ustawione są na gałęziach do góry. Gdy dojrzeją, rozsypują się na drzewie i pozostaje po nich oś szyszki czyli tzw. trzpień. Pod jodłą nie znajdziemy więc leżących całych szyszek a jedynie pojedyncze rozsypane łuski.
Najgrubsza ze znanych jodeł rosła przed laty pod Babią Górą. Miała 640 cm obwodu i dożyła 435 lat. Obecnie największa polska jodła zwana bieszczadzką matką lasu rośnie w pobliżu miejscowości Pszczeliny - ma 517 cm obwodu i 42 m wysokości.
Drewno jodły jest jasnożółte, miękkie, lekkie i nie zawiera żywicy. Jest elastyczne i trwałe. pod względem wartości technicznej nie ustępuje drewnu świerka. Drewno jodłowe było zawsze wysoko cenione w budownictwie, służyło do wyrobu sprzętów gospodarstwa domowego, a w średniowieczu nawet do budowy wodociągów. Zmurszałe w środku pnie starych drzew okazywały się być bardzo przydatne jako rury prowadzące wodę. Z jodłowych desek zbudowany był również słynny koń trojański.