Lista aktualności Lista aktualności

Poznaj nasze drzewa - jodła

Drzewo to uosabia dumę, królewską urodę, potęgę i długowieczność. U Greków poświęcone było bogu morza – Posejdonowi, stąd z jego drewna wyrabiano wiosła.

Jodła pospolita  rośnie w południowej części naszego  kraju, przede wszystkim w Sudetach, Karpatach, Górach Świętokrzyskich i na Roztoczu. Wraz z bukiem jest gatunkiem lasotwórczym piętra dolnoreglowego (od 500—1100 m n.p.m.). gdzie tworzy   drzewostany lite lub mieszane  z bukiem i świerkiem. W Tatrach sięgają one do 1450 m

Gatunek należy do najwyższych drzew europejskich, pod względem wysokości przegrywa jedynie z wyższym o kilka metrów świerkiem  pospolitym.  Osiąga wysokość 40—50 m. Pień jodły jest prosty z wyraźnie wykształconą strzałę. Korona młodych drzewek  jest stożkowata w starszym wieku staje się  walcowata i spłaszczona szczycie  z tzw. bocianim gniazdem.

Kora w młodości jest gładka, białoszara, na starość staje się regularnie prostokątnie spękana W korze znajdują się pęcherzyki żywiczne

Igły długości od 1,5 do 3 cm są płaskie, ciemnozielone i błyszczące. Na dolnej stronie igły znajdziemy 2 białe paski woskowatego nalotu – powstają one w miejscu występowania aparatów szparkowych. Igły ułożone zwykle płasko, grzebieniasto w dwóch warstwach , igły w górnej warstwy są krótsze od igieł z dolnej warstwy. Trwałość igieł wynosi 8-11 lat.

Szyszki jodły pospolitej są cylindryczne, około 15 cm długości. W przeciwieństwie do szyszek świerkowych ustawione są na gałęziach do góry. Gdy dojrzeją, rozsypują się na drzewie i pozostaje po nich oś szyszki czyli tzw. trzpień. Pod jodłą nie znajdziemy więc leżących całych szyszek a jedynie pojedyncze rozsypane łuski.

Czy wiesz, że:
 Najwyżej rosnący okaz polskiej jodły rósł w Tatrach na wysokości 1450 m n.p.m. miał tylko 3 m wysokości a jego wiek określono na 250 lat!

Najgrubsza ze znanych jodeł rosła przed laty pod Babią Górą. Miała 640 cm obwodu i dożyła 435 lat. Obecnie  największa polska jodła zwana bieszczadzką matką lasu rośnie w pobliżu miejscowości Pszczeliny  - ma 517 cm obwodu i 42 m wysokości.

 

Drewno jodły jest jasnożółte, miękkie, lekkie i nie zawiera żywicy. Jest elastyczne i trwałe. pod względem wartości technicznej nie ustępuje drewnu świerka. Drewno jodłowe było zawsze wysoko cenione w budownictwie, służyło do wyrobu sprzętów gospodarstwa domowego, a w średniowieczu nawet do budowy wodociągów. Zmurszałe w środku pnie starych drzew okazywały się być bardzo przydatne jako rury prowadzące wodę. Z jodłowych desek zbudowany był również słynny koń trojański.