Lista aktualności Lista aktualności

Powietrze = dobro wspólne

Uroczyście zakończyliśmy konkurs plastyczno- literacki pt. „Powietrze= dobro wspólne” Inspiracja Encykliką „ Laudato Si”. Konkurs zorganizowany był z okazji 40- tej rocznicy ogłoszenia przez św. Jana Pawła II św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów.

. Od 1 września 2019 do 15 stycznia 2020 roku nadesłano wiele ciekawych prac. Z tej okazji na uroczystość wręczenia nagród ufundowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w postaci kart podarunkowych przyjechało blisko 100 dzieci z opiekunami ze szkół podstawowych z klas I- VIII m. in. z Tyrowa, Kętrzyna, Bartąga, Falejówki, Biskupca i Gołdowa.

 Członkowie komisji, w składzie: Małgorzata Hochleitner (Kuratorium Oświaty), Urszula Dyl-Nadolna (Nadleśnictwo Spychowo), Magdalena Świtalska (Szkoła Podstawowa w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie), ks. Paweł Rabczyński (Wydział Teologii UWM w Olsztynie), Ewelina M. Mączka (Wydział Teologii UWM w Olsztynie) – przyznali  nagrody i dyplomy, które rozdano w III kategoriach:

 w kategorii I – przedszkola oraz klasy I-III szkoły podstawowej: praca plastyczna

w kategorii II – szkoły podstawowe klasy IV-VIII: praca plastyczna

w kategorii III – szkoły podstawowe klasy IV-VIII: praca literacka

 

Dzieci po rozdaniu wyróżnień obejrzały krótki film o Leśnym Arboretum Warmii i Mazur z lotu ptaka. Specjalnie na tę okazję pracownicy Nadleśnictwa Kudypy przygotowali warsztaty przyrodnicze dla wszystkich uczestników.

Najmłodsza grupa tworzyła swój mały las „ Las w Słoiku”, sadząc 1-no roczną sosnę. Druga grupa zagrała w „Plemiona” zbierając gałązki, szyszki, listki i budowała miniaturowe wioski na piasku. Kolejna grupa uczestnicząc w „ Podchodach” po zakątkach Arboretum rozwiązywała zadania z rozpoznawania leśnego świata.

 Do bardzo ciekawych zadań, które przygotowane zostały na dzisiejszy dzień należało złożenie karmnika dla ptaków, ale także powieszenie karmnika dla sikorek na słoninę, ptasich pyz, zasypanie karmnika ziarnami i wywieszenie budki lęgowej( kto wie, może spodoba się braciom mniejszym nasz domek dla nich i na wiosnę w nim zamieszkają ). Najstarsza grupa „ Survival- owa” przygotowała drewno i rozpaliła ognisko przy wiacie, a na zakończenie dla każdego czekała ciepła herbata, grochówka i kociołek- gulasz.

 

 

„ Te powietrze dają nam drzewa”- powiedział jeden z  uczniów pierwszej klasy.

 

Bardzo dobrze bawiliśmy  się w świecie przyrody na świeżym powietrzu, które jest przecież naszym dobrem wspólnym, otoczeni zimową aurą naszego ogrodu botanicznego.

 

 

Protokół przyznania nagród jest tu:
<
http://www.uwm.edu.pl/wt/sites/default/files/u4/ogloszenie_wynikow_0.pdf>