Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa Kudypy

Nadleśnictwo Kudypy jest jednym z 33 nadleśnictw w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Położone jest w województwie warmińsko – mazurskim. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 17927,91 ha.

 

 

   

Lasy położone są w I Krainie (Bałtyckiej) w dzielnicy 8 (Pojezierza Iławsko – Brodnickiego) oraz w II Krainie ( Mazursko – Podlaskiej) w dzielnicach 1 (Pojezierza Mazurskiego) i 2 (Równiny Mazurskiej).

Teren Nadleśnictwa leży nad obszarem dorzeczy rzeki Łyna oraz Pasłęki. Znajduje się tam także kilka dużych jezior takich jak: Ukiel, Wulpińskie, Rentyńskie, Limajno. Klimat wg A. Wosia został zaliczony do regionu zachodniomazurskiego. Znajduje się on pod wpływem klimatu kontynentalnego co oznacza dość krótkie lato i długą śnieżną zimę. Pokrywa śnieżna zalega od 70 do 90 dni. Okres wegetacji roślin trwa około 190 – 200 dni. Suma średnich rocznych opadów wynosi około 600 – 650 mm. Średnia wilgotność oscyluje około 82%, natomiast średnia temperatura powietrza około 7,5◦C. Charakterystycznym elementem tego obszaru jest to że okres wczesnowiosenny objawia się niedoborem opadów, co niekorzystnie wpływa na warunki rozwoju i upraw leśnych. Wiatry wieją najczęściej z kierunku zachodniego, wiosna natomiast z kierunku wschodniego.

Dominującym typem siedliskowym w nadleśnictwie jest LMśw (38.77%) oraz Lśw (26,37%), co będzie miało duży wpływ na udział występujących gatunków. Siedliska borowe, wskazujące na dominującą rolę sosny tworzeniu drzewostanów, zajmują jedynie 27,66% powierzchni leśnej nadleśnictwa.

Drzewostany w Nadleśnictwie Kudypy nie są mocno zróżnicowane. Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zajmująca 66,64% powierzchni. Razem z innymi gatunkami iglastymi (świerk, modrzew) zajmują 73,02% powierzchni leśnej. Gatunki liściaste (buk, brzoza, dąb, olcha, jesion i inne) zajmują 26,98% powierzchni.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Powietrze = dobro wspólne

Powietrze = dobro wspólne

Uroczyście zakończyliśmy konkurs plastyczno- literacki pt. „Powietrze= dobro wspólne” Inspiracja Encykliką „ Laudato Si”. Konkurs zorganizowany był z okazji 40- tej rocznicy ogłoszenia przez św. Jana Pawła II św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów.

. Od 1 września 2019 do 15 stycznia 2020 roku nadesłano wiele ciekawych prac. Z tej okazji na uroczystość wręczenia nagród ufundowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w postaci kart podarunkowych przyjechało blisko 100 dzieci z opiekunami ze szkół podstawowych z klas I- VIII m. in. z Tyrowa, Kętrzyna, Bartąga, Falejówki, Biskupca i Gołdowa.

 Członkowie komisji, w składzie: Małgorzata Hochleitner (Kuratorium Oświaty), Urszula Dyl-Nadolna (Nadleśnictwo Spychowo), Magdalena Świtalska (Szkoła Podstawowa w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie), ks. Paweł Rabczyński (Wydział Teologii UWM w Olsztynie), Ewelina M. Mączka (Wydział Teologii UWM w Olsztynie) – przyznali  nagrody i dyplomy, które rozdano w III kategoriach:

 w kategorii I – przedszkola oraz klasy I-III szkoły podstawowej: praca plastyczna

w kategorii II – szkoły podstawowe klasy IV-VIII: praca plastyczna

w kategorii III – szkoły podstawowe klasy IV-VIII: praca literacka

 

Dzieci po rozdaniu wyróżnień obejrzały krótki film o Leśnym Arboretum Warmii i Mazur z lotu ptaka. Specjalnie na tę okazję pracownicy Nadleśnictwa Kudypy przygotowali warsztaty przyrodnicze dla wszystkich uczestników.

Najmłodsza grupa tworzyła swój mały las „ Las w Słoiku”, sadząc 1-no roczną sosnę. Druga grupa zagrała w „Plemiona” zbierając gałązki, szyszki, listki i budowała miniaturowe wioski na piasku. Kolejna grupa uczestnicząc w „ Podchodach” po zakątkach Arboretum rozwiązywała zadania z rozpoznawania leśnego świata.

 Do bardzo ciekawych zadań, które przygotowane zostały na dzisiejszy dzień należało złożenie karmnika dla ptaków, ale także powieszenie karmnika dla sikorek na słoninę, ptasich pyz, zasypanie karmnika ziarnami i wywieszenie budki lęgowej( kto wie, może spodoba się braciom mniejszym nasz domek dla nich i na wiosnę w nim zamieszkają ). Najstarsza grupa „ Survival- owa” przygotowała drewno i rozpaliła ognisko przy wiacie, a na zakończenie dla każdego czekała ciepła herbata, grochówka i kociołek- gulasz.

 

 

„ Te powietrze dają nam drzewa”- powiedział jeden z  uczniów pierwszej klasy.

 

Bardzo dobrze bawiliśmy  się w świecie przyrody na świeżym powietrzu, które jest przecież naszym dobrem wspólnym, otoczeni zimową aurą naszego ogrodu botanicznego.

 

 

Protokół przyznania nagród jest tu:
<
http://www.uwm.edu.pl/wt/sites/default/files/u4/ogloszenie_wynikow_0.pdf>