Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne w Nadleśnictwie Kudypy

Zapraszamy do korzystania z obiektów edukacyjnych oraz infrastruktury turystycznej znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Kudypy

Ośrodek Edukacji Leśnej „ Kudypska Polana"  - Kudypy 2B

  • sala dydaktyczno – konferencyjna na 40 osób, wyposażona w sprzęt audiowizualny
  • mini muzeum leśnictwa,sala wystawowa, w której jest możliwość prezentowania wystaw o tematyce przyrodniczej.

W pobliżu ośrodka znajdują się:

  •  „Leśne Arboretum Warmii i Mazur" – jedyny specjalistyczny ogród botaniczny w Polsce północno-wschodniej
  • Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Kudypska Polana"
  • Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Arboretum - Dajtki"
  • Plac rekreacyjno – sportowy z miejscem na ognisko


Ścieżki przyrodniczo dydaktyczne:

  •   „ Kudypska Polana" – ścieżka Na terenie Nadleśnictwa Kudypy znajdują się 3 ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne. długości około 1 km ( średni czas przejścia zajmuje około 25 minut). Prowadzi leśną drogą od Leśnego Arboretum na plac rekreacyjny znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa Kudypy. Na ścieżce znajduje się kilkanaście  tablic opisujących najpopularniejsze gatunki zwierząt występujące w kudypskich lasach. Na placu rekreacyjnym znajdują się zadaszenia, ławki, stoły oraz miejsce na ognisko.
     

 

 

  • „ Arboretum – Dajtki" – ścieżka długości ok. 3 km ( do pokonania pieszo lub rowerem). Prowadzi leśnymi drogami z Kudyp ( od Arboretum) do granicy miasta Olsztyn ( Dajtki ). Na trasie ścieżki znajdują się tablice dydaktyczne poruszające zagadnienia związane z gospodarką leśną, oraz ławeczki.

 

  • „Uroczysko Gietrzwałd" -  ścieżka długości ok. 1 km. Zlokalizowana w Gietrzwałdzie w sąsiedztwie Sanktuarium Maryjnego. Na trasie ścieżki znajdują się tablice dydaktyczne poruszające zagadnienia związane z ochroną przyrody oraz gospodarką leśną. Na ścieżce znajdują się stoliki i ławeczki oraz „ zielona klasa" – miejsce na przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla grup.

Zielone klasy:
Zielone klasy – to specjalnie wyznaczone miejsca w terenie przygotowane na przeprowadzanie zajęć edukacyjnych. Wyposażone są w tablice dydaktyczne, zadaszenia, stoły i ławki oraz zadaszenia. Zielone klasy zlokalizowane są przy leśniczówkach: Na terenie Nadleśnictwa Kudypy funkcjonują 2 zielone klasy.

  • Leśnictwo Chmury ( miejscowość Swobodna)
  • Leśnictwo Redykajny ( miejscowość Brąswałd)

 

Ogród botaniczny „Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach"


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Śladami wiosny przez Leśne Arboretum.

Śladami wiosny przez Leśne Arboretum.

Do kalendarzowej wiosny jeszcze długo, a już wędrując przez nasz ogród pracownicy obserwują pierwsze jej oznaki.

Przypominamy, że do 15 kwietnia ogród będzie zamknięty, ponieważ trwają w nim różne prace konserwacyjne m.in. podkrzesywanie lub ścinanie pojedynczych drzew zagrażających bezpieczeństwu.

Nie zmienia to faktu, że chcemy przypomnieć o spacerach po lesie lub miejskim parku, gdzie można zaobserwować pierwsze oznaki wiosny. Tej zimy mamy bardzo łagodną aurę, co jest rzadkością. Temperatury dodatnie i brak pokrywy śnieżnej o tej porze roku skutkują niedostatecznym nawodnieniem gleby, co przekłada się w późniejszym czasie na tzw. suszę.

Chcielibyśmy się także pochwalić pierwszymi oznakami wiosny, jakimi są kwitnące przebiśniegi i pierwiosnki. Szykujące się do kwitnienia lub wschodzące żonkile, krokusy i tulipany to także coś nietypowego w początku lutego. Wyżej wymienione rośliny choć zwiastują wiosnę to nie są kwiatami lutowymi. Choć temperatury są dość wysokie, to nie możemy zapomnieć, że jeszcze trwa zima. A jak z nią bywa, to przychodzi i odchodzi, a przymrozki występują pospolicie także wiosną- do połowy maja. Doglądamy roślin okrytych na zimę lecz pozostawiamy je nadal otulone agrowłókniną. W marcu lub kwietniu część z nich zostanie odkryta, a najdelikatniejsze okazy będą w kołderce do połowy maja.