Wydawca treści
Obiekty edukacyjne w Nadleśnictwie Kudypy
Zapraszamy do korzystania z obiektów edukacyjnych oraz infrastruktury turystycznej znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Kudypy
Ośrodek Edukacji Leśnej „ Kudypska Polana" - Kudypy 2B
- sala dydaktyczno – konferencyjna na 40 osób, wyposażona w sprzęt audiowizualny
- mini muzeum leśnictwa,sala wystawowa, w której jest możliwość prezentowania wystaw o tematyce przyrodniczej.
W pobliżu ośrodka znajdują się:
- „Leśne Arboretum Warmii i Mazur" – jedyny specjalistyczny ogród botaniczny w Polsce północno-wschodniej
- Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Kudypska Polana"
- Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Arboretum - Dajtki"
- Plac rekreacyjno – sportowy z miejscem na ognisko
Ścieżki przyrodniczo dydaktyczne:
-
„ Kudypska Polana" – ścieżka Na terenie Nadleśnictwa Kudypy znajdują się 3 ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne. długości około 1 km ( średni czas przejścia zajmuje około 25 minut). Prowadzi leśną drogą od Leśnego Arboretum na plac rekreacyjny znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa Kudypy. Na ścieżce znajduje się kilkanaście tablic opisujących najpopularniejsze gatunki zwierząt występujące w kudypskich lasach. Na placu rekreacyjnym znajdują się zadaszenia, ławki, stoły oraz miejsce na ognisko.
- „ Arboretum – Dajtki" – ścieżka długości ok. 3 km ( do pokonania pieszo lub rowerem). Prowadzi leśnymi drogami z Kudyp ( od Arboretum) do granicy miasta Olsztyn ( Dajtki ). Na trasie ścieżki znajdują się tablice dydaktyczne poruszające zagadnienia związane z gospodarką leśną, oraz ławeczki.
- „Uroczysko Gietrzwałd" - ścieżka długości ok. 1 km. Zlokalizowana w Gietrzwałdzie w sąsiedztwie Sanktuarium Maryjnego. Na trasie ścieżki znajdują się tablice dydaktyczne poruszające zagadnienia związane z ochroną przyrody oraz gospodarką leśną. Na ścieżce znajdują się stoliki i ławeczki oraz „ zielona klasa" – miejsce na przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla grup.
Zielone klasy:
Zielone klasy – to specjalnie wyznaczone miejsca w terenie przygotowane na przeprowadzanie zajęć edukacyjnych. Wyposażone są w tablice dydaktyczne, zadaszenia, stoły i ławki oraz zadaszenia. Zielone klasy zlokalizowane są przy leśniczówkach: Na terenie Nadleśnictwa Kudypy funkcjonują 2 zielone klasy.
- Leśnictwo Chmury ( miejscowość Swobodna)
- Leśnictwo Redykajny ( miejscowość Brąswałd)
Ogród botaniczny „Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach"
Najnowsze aktualności
Historyczny zakątek w Leśnym Arboretum
Historyczny zakątek w Leśnym Arboretum
Kilka dni temu obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sposobów na świętowanie tego ważnego dnia leśnicy mieli bardzo wiele: uroczyste sadzenie drzew, biegi przełajowe, inscenizacje historyczne, liczne spotkania i konferencje. W Arboretum w Kudypach 16 listopada uroczyście otworzony został "zakątek historyczny” opowiadający o historii ziem, na których dzisiaj gospodaruje Nadleśnictwo Kudypy.
Spotkanie było okazją do upamiętnienia zmarłego 12 listopada 2017 roku Witolda Szumarskiego – wieloletniego opiekuna kudypskiego Arboretum. Równo rok po jego śmierci w ogrodzie odsłonięty został pamiątkowy kamień. W uroczystości wzięła udział rodzina p. Witolda, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Lasu „ Las Kudypski”, którego czołowym działaczem był właśnie p. Szumarski oraz pracownicy Nadleśnictwa Kudypy.
Następnie uroczyście odsłonięte zostały cztery tablice historyczne opisujące dzieje Nadleśnictwa Kudypy. Na tablicach upamiętniona została historia podolsztyńskich lasów od czasów, kiedy w XIII wieku wchodziły one w skład dóbr kapituły warmińskiej aż po dzień dzisiejszy. Jedna z tablic poświęcona została jeńcom wojennym, którzy w czasie drugiej wojny światowej ciężko pracowali w znajdujących się na terenie dzisiejszego nadleśnictwa podobozach jenieckich.
Ostatnim elementem spotkania było wspólne posadzenie dębu „ Rus” – potomka jednego z trzech słynnych rogalińskich dębów. Rus, który jak głosi legenda, rósł już na ziemiach polskich za czasów, kiedy słowiańskimi plemionami dowodzili bracia Lech, Czech i Rus rośnie teraz w kudypskim arboretum i mamy nadzieję że przez kolejne setki lat będzie świadkiem naszej historii.