Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

 Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Szkółka leśna Żelazowice produkuje rocznie ok.  2mln  sadzonek. Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. W Nadleśnictwie Kudypy istnieje szkółka leśna - wysiewane są tam nasiona, a następnie hodowane sadzonki drzew leśnych, które potem wysadzane są na uprawach.

Pole siewne na szkółce leśnej "Żelazowice" - sadzonki buka.

   Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

    Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

W Nadleśnictwie Kudypy odnowienia obejmują rocznie ok. 35 ha

Powierzchnia przygotowana do obsiewu naturalnego i powstałe na niej odnowienie naturalne sosny.

   Corocznie Nadleśnictwo Kudypy pielęgnuje ok. 150  ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

   Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok.125   ha, czyszczenia późne – na  120 ha, trzebieże wczesne – na 350 ha, a trzebieże późne – na ok.  1000 ha.

  Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rodzinne sadzenie lasu z Nadleśnictwem Kudypy

Rodzinne sadzenie lasu z Nadleśnictwem Kudypy

Zapraszamy na wspólne sadzenie lasu !!!

Jeśli zawsze chciałeś/ chciałaś posadzić las świetnie się składa. Już 6 kwietnia zapraszamy na rodzinne sadzenie lasu. Pod okiem doświadczonych leśników dowiecie się jak poprawnie sadzić młode drzewka, poznacie tajniki gospodarki leśnej i przy okazji miło spędzicie czas na świeżym powietrzu.
Zapraszamy osoby w każdym wieku, rodziny z dziećmi.

Spotykamy się 6 kwietnia ( sobota) o godzinie 11.00 w lesie w leśnictwie Stary Dwór - oddz. 713j.
Zbiórka przy Leśniczówce Stary Dwór o godz. 10.45 lub bezpośrednio na powierzchni o godz.11.00

Na powierzchnię mozna dojechać samochodem ( drogą z Dajtek w kierunku Gronit lub od strony drogi nr 51 Olsztyn-Olsztynek na wysokości skrętu na Bartąg nalezy skręcić w przeciwną stronę i dalej prosto aż do leśniczówki Stary Dwór).

Dla osób niezmotoryzowanych proponujemy dojście od strony osiedla Dajtki ( autobusy 107 i 113 przystanek "Dożynkowa")



Zabierzcie ze sobą dobry humor i odpowiedni strój. Jeśli macie, przydadzą się też łopaty i rękawice.

Do posadzenia mamy 2 000 dębów !!!
A po ciężkiej pracy zapraszamy na wspólne ognisko.


 

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału na adres p.rutkowska@olsztyn.lasy.gov.pl
telefon kontaktowy: 510 990 317
Do zobaczenia !!!