Asset Publisher
Położenie
Atrakcyjne położenie, bogactwo walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych sprawia, że Nadleśnictwo jest postrzegane jako jedno z najpiękniejszych w kraju.
Nadleśnictwo Kudypy położone jest w województwie warmińsko - mazurskim w powiatach:
- lidzbarskim z gminą Lubomino,
- olsztyńskim, w którego skład wchodzą: miasto Olsztyn, miasto i gmina Dobre Miasto,
gminy: Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Stawiguda, Świątki,
- ostródzkim z gminą Łukta.
Lasy położone są w I Krainie (Bałtyckiej) w dzielnicy 8 (Pojezierza Iławsko – Brodnickiego) oraz w II Krainie ( Mazursko – Podlaskiej) w dzielnicach 1 (Pojezierza Mazurskiego) i 2 (Równiny Mazurskiej). Położenie geograficzne: długość geograficzna wschodnia 20◦05'00'' a 20◦30'00'', szerokość geograficzna północna: 53◦32'00'' a 53◦54'00''.
Żródło: RDLP Olsztyn
Asset Publisher
Międzynarodowy Dzień Lasów w Uroczysku Gietrzwałd
Międzynarodowy Dzień Lasów w Uroczysku Gietrzwałd
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny czy dzień wagarowicza, to również MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW. Kudypscy leśnicy postanowili połączyć te wszystkie trzy święta i zamiast tradycyjnych lekcji w szkole zaprosić młodzież i ich opiekunów do pachnącego wiosną lasu, zwłaszcza, że tematem Międzynarodowego Dnia Lasów w 2019 roku były „Lasy i Edukacja".
Uroczysko Gietrzwałd to ścieżka przyrodnicza znajdująca się na błoniach Gietrzwałdu. Piękny sosnowy las, malownicza rzeczka Giław to miejsce wprost idealne na powitanie wiosny i plenerową lekcję przyrody podkreślającą niezastąpioną rolę lasu w naszym życiu. Do udziału, w specjalnie przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, grze terenowej zaprosiliśmy młodzież ze szkoły w Gietrzwałdzie. Po podziale na grupy: sosny, świerki, modrzewie, brzozy, dęby i klony ochoczo ruszyły w las by zmierzyć się z zadaniami, które dla nich przygotowaliśmy. Do odnalezienia były koperty a w nich pytania, łamigłówki i wyzwania. Jednym z zadań było zebranie 5 śmieci i przyniesienie ich na metę, uczniowie tak się w to zaangażowali, że worki dosłownie nam pękały a las od razu zrobił się czystszy. Rywalizacja dostarczyła nam naprawdę wiele pozytywnych emocji. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek na uczestników czekał „Leśny Skarb”, nagroda za wysiłek włożony w grę terenową. Na koniec nie mogło zabraknąć wspólnego ogniska, w którym udział wzięli również przedstawiciele Gminy Gietrzwałd.
Nauka połączona z zabawą na świeżym powietrzu sprawiła wszystkim dużą frajdę i była miłą alternatywą dla szkolnych zajęć.
fot. Łukasz Auguścik