Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

 Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Szkółka leśna Żelazowice produkuje rocznie ok.  2mln  sadzonek. Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. W Nadleśnictwie Kudypy istnieje szkółka leśna - wysiewane są tam nasiona, a następnie hodowane sadzonki drzew leśnych, które potem wysadzane są na uprawach.

Pole siewne na szkółce leśnej "Żelazowice" - sadzonki buka.

   Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

    Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

W Nadleśnictwie Kudypy odnowienia obejmują rocznie ok. 35 ha

Powierzchnia przygotowana do obsiewu naturalnego i powstałe na niej odnowienie naturalne sosny.

   Corocznie Nadleśnictwo Kudypy pielęgnuje ok. 150  ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

   Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok.125   ha, czyszczenia późne – na  120 ha, trzebieże wczesne – na 350 ha, a trzebieże późne – na ok.  1000 ha.

  Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Przygotowania do sezonu w Kudypskim Arboretum

Przygotowania do sezonu w Kudypskim Arboretum

Po długim zimowym śnie Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach budzi się do życia. Zanim jednak ogród zostanie otwarty dla zwiedzających trzeba go do tego odpowiednio przygotować.

Drzewostan, pod okapem którego rozwijają się setki pięknych roślin, jest już stosunkowo stary. Wiek najstarszych sosen liczy nawet ponad 200 lat. Naturalną koleją rzeczy jest,
że w tak zaawansowanym wieku niektóre gatunki drzew są coraz słabsze i mogą ulegać stopniowemu rozpadowi. Proces ten przyspieszają różne czynniki zewnętrzne: abiotyczne
i biotyczne, do których niewątpliwe zalicza się obecny w arboretum patogen drzew, jakim jest czyreń sosnowy.

Drzewa osłabione z racji wieku i działających na nie czynników, stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla przebywających w arboretum ludzi. Dlatego nieustannie kontrolowany jest stan sanitarny drzew w ogrodzie. W tym roku po wnikliwej analizie zdrowotności drzewostanu, zdecydowano o usunięciu kilkudziesięciu drzew, a u części przeprowadzona zostanie rewitalizacja koron, polegającą m.in. na usunięciu w nich obumierających gałęzi.

Ze względu na charakter tego miejsca, czyli rosnącą u stóp drzew olbrzymią kolekcję roślin, prace związane z usunięciem drzew nie są łatwe do wykonania. Część drzew udało się ściąć tradycyjnymi metodami, jednak większość drzew musi wyciąć sekcyjnie arborysta.
Prace te są bardzo trudne i czasochłonne, a w dodatku wiążą się z dużymi kosztami.
Bez względu na trudności przy wykonaniu tego zabiegu, przeprowadzenie tych prac jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo osób odwiedzających arboretum.

https://www.facebook.com/NadlesnictwoKudypy/videos/421011291798482/

Jak relacjonował Pan Wojtek, arborysta świadczący nam powyższe usługi, prace które wykonuje są trudne, a także niebezpieczne. Związane jest to z jednej strony z faktem,
że wykonywane są one na żywym organizmie, a dodatkowo każde drzewo jest inne. Bezpieczne wykonanie tych prac wymaga właściwego zabezpieczenia - umocowania
na drzewie, a nie jest to łatwe, ponieważ nigdy nie ma pewności co do wytrzymałości miejsc, do których mocowane są zabezpieczenia. Dodatkowo zagrożenie wzrasta ze względu
na używanie niebezpiecznych narzędzi, tj. piły ręczne, czy też pilarka spalinowa.
Ponadto drzewa w arboretum są wysokie i często krzywe, przez co już samo wejście na nie wymaga dużego wysiłku. Na drzewa przeznaczone do wycinki wchodzi się wykorzystując drzewołazy, czyli specjalne haki ułatwiające wspinaczkę. Jednak jeżeli drzewa są jedynie pielęgnowane, to nie używa się drzewołazów, aby nie powodować ran na pniu. W takich sytuacjach korzysta się z odpowiednich metod z wykorzystaniem lin, co także utrudnia pracę. Dodatkowo w celu dbania o stan zdrowotny drzew poddawanych pielęgnacji, nawet mocowanie lin do gałęzi wykonuje się w taki sposób, aby nie powodować obtarć kory.

Poza opisanymi powyżej pracami związanymi z pielęgnacją i wycinką drzew, pracownicy Arboretum arboretum mają szereg "standardowych" prac wiosennych do wykonania w ogrodzie. Po zejściu pokrywy śnieżnej, przy wiosennych promienia słońca pracownicy zabierają się za porządkowanie ogrodu. W czasie tych prac ze ścieżek zgrabiane są opadłe liście i zbiera się gałęzie, które śnieg lub wiatr poobrywał z drzew. Niektóre krzewy i drzewa wymagają wiosennego cięcia. Tablice informacyjno – edukacyjne są konserwowane
lub wymieniane na nowe. Z kolei, gdy zrobi się już wystarczająco ciepło, pracownicy pielą rabaty z niepożądanych roślin i wprowadzają nowe nasadzenia drzew, krzewów i roślin zielnych. Niektóre rośliny wrażliwe na niskie temperatury zabezpieczane są na zimę „namiotami” z agrowłókniy, a gdy wiosną zniknie lub zmniejszy się ryzyko późnych przymrozków osłony są zdejmowane. Do wiosennych prac w ogrodzie zalicza się również wykonywanie wokół roślin tzw. „talerzy”, czyli specjalnie uformowanych zagłębień, które pomagają roślinom korzystać z deszczówki.

Ze względu na prowadzenie przedstawionych powyżej prac porządkowych, Arboretum nie jest jeszcze w całości dostępne dla gości, ale to wszystko ze względu na ich bezpieczeństwo.
Jednakże ze względu na bardzo duże zainteresowanie ogrodem, już w ten weekend otwieramy ogród dla niecierpliwych miłośników przyrody. Dokładamy wszelkich starań,
aby jak najszybciej otworzyć cały ogród dla zwiedzających. Prosimy jednak o zachowanie ostrożności w trakcie zwiedzania i nie wchodzenie w zamknięte strefy Arboretum.