Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.


Północna część zasięgu administracyjnego olsztyńskiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona. Z powodu większej ilości opadów i żyźniejszych gleb, głównie pochodzenia polodowcowego, występują tu drzewostany liściaste i mieszane.
Część środkowa charakteryzuje się nieco słabszymi siedliskami, które powstały na terenach moren czołowych oraz z materiałów międzymorenowych. W tej części dominują siedliska borowe świeże. Jednak w pasie od Miłomłyna do Strzałowa znajdują się największe kompleksy leśne Lasów Taborskich, Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej i Puszczy Piskiej ( w części administrowanej przez RDLP w Olsztynie ) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny leśne przeplatane licznymi jeziorami.

Najbardziej na południe wysuniętą część RDLP Olsztyn charakteryzują siedliska i zbiorowiska roślinne typowe dla terenów będących niegdyś rozlewiskami wód polodowcowych. Fakt ten decyduje dziś o składzie gatunkowym drzewostanów, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagające co do żyzności gleby.



KLIMAT


Duże zróżnicowanie drzewostanów wynika również z tego, że na obszarze RDLP klimat kontynentalny ściera się z klimatem atlantyckim i dlatego też znajdziemy tutaj fragmenty drzewostanów typowych dla obszarów borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.

Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:


ilość opadów rocznych 500 mm - 634 mm

średnia temperatura 7,0 - 7,7 oC

okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.





GLEBY I SIEDLISKA


Pod względem gatunku panującego w drzewostanach, lasy olsztyńskie można podzielić na trzy rejony. Największy z nich, obejmujący Kurpie oraz południowe części Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W części północnej przeważają dąb i świerk pospolity. W zachodniej części występuje buk. W ujęciu statystycznym gatunkiem dominującym w olsztyńskich lasach jest sosna. Pozostałe gatunki zajmują: Brz - 10%, Db, Kl, Wz, Js - 8%, Ol, Św - po 6%, Bk - 4%.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Obiekty edukacyjne w Nadleśnictwie Kudypy

Obiekty edukacyjne w Nadleśnictwie Kudypy

Zapraszamy do korzystania z obiektów edukacyjnych oraz infrastruktury turystycznej znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Kudypy

Ośrodek Edukacji Leśnej „ Kudypska Polana"  - Kudypy 2B

  • sala dydaktyczno – konferencyjna na 40 osób, wyposażona w sprzęt audiowizualny
  • mini muzeum leśnictwa,sala wystawowa, w której jest możliwość prezentowania wystaw o tematyce przyrodniczej.

W pobliżu ośrodka znajdują się:

  •  „Leśne Arboretum Warmii i Mazur" – jedyny specjalistyczny ogród botaniczny w Polsce północno-wschodniej
  • Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Kudypska Polana"
  • Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Arboretum - Dajtki"
  • Plac rekreacyjno – sportowy z miejscem na ognisko


Ścieżki przyrodniczo dydaktyczne:

  •   „ Kudypska Polana" – ścieżka Na terenie Nadleśnictwa Kudypy znajdują się 3 ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne. długości około 1 km ( średni czas przejścia zajmuje około 25 minut). Prowadzi leśną drogą od Leśnego Arboretum na plac rekreacyjny znajdujący się przy siedzibie Nadleśnictwa Kudypy. Na ścieżce znajduje się kilkanaście  tablic opisujących najpopularniejsze gatunki zwierząt występujące w kudypskich lasach. Na placu rekreacyjnym znajdują się zadaszenia, ławki, stoły oraz miejsce na ognisko.
     

 

 

  • „ Arboretum – Dajtki" – ścieżka długości ok. 3 km ( do pokonania pieszo lub rowerem). Prowadzi leśnymi drogami z Kudyp ( od Arboretum) do granicy miasta Olsztyn ( Dajtki ). Na trasie ścieżki znajdują się tablice dydaktyczne poruszające zagadnienia związane z gospodarką leśną, oraz ławeczki.

 

  • „Uroczysko Gietrzwałd" -  ścieżka długości ok. 1 km. Zlokalizowana w Gietrzwałdzie w sąsiedztwie Sanktuarium Maryjnego. Na trasie ścieżki znajdują się tablice dydaktyczne poruszające zagadnienia związane z ochroną przyrody oraz gospodarką leśną. Na ścieżce znajdują się stoliki i ławeczki oraz „ zielona klasa" – miejsce na przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla grup.

Zielone klasy:
Zielone klasy – to specjalnie wyznaczone miejsca w terenie przygotowane na przeprowadzanie zajęć edukacyjnych. Wyposażone są w tablice dydaktyczne, zadaszenia, stoły i ławki oraz zadaszenia. Zielone klasy zlokalizowane są przy leśniczówkach: Na terenie Nadleśnictwa Kudypy funkcjonują 2 zielone klasy.

  • Leśnictwo Chmury ( miejscowość Swobodna)
  • Leśnictwo Redykajny ( miejscowość Brąswałd)

 

Ogród botaniczny „Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach"