Asset Publisher Asset Publisher

Historia

Nadleśnictwo Kudypy jest jednym z najstarszych nadleśnictw na terenie Warmii i Mazur. Jako jedno z nielicznych nadleśnictw posiada bogatą dokumentację archiwalną sięgająca pierwszych lat XIX wieku.

Przed rozbiorami (do 1772 r.) jako leśnictwo było podległe Kapitule Warmińskiej, po rozbiorach początkowo jako leśnictwo a na początku XIX wieku już jako nadleśnictwo pod nazwą "Koenigliche Oberforsterei Kudippen". 
W Archiwum Państwowym w Olsztynie zbiory archiwalne Nadleśnictwa Kudypy zawierają pełną dokumentację działalności gospodarczej począwszy od 1814r. Liczą one aż 750 teczek. Pisane są w języku niemieckim. Te najwcześniejsze pismem gotyckim. Studiując dokumenty archiwalne można poznać opisy taksacyjne drzewostanów, rejestry powierzchniowe, zarządzenia i instrukcje dotyczące zasad prowadzenia gospodarki leśnej, informacje o łowiectwie, inwentaryzacje zwierzyny, sprawy personalne, dokumentacje finansową.
 
    
 
Pierwszym znanym z nazwiska nadleśniczym był Neuman (w okresie 1821-1855), ostatnim niemieckim nadleśniczym był Otto Krieger (w latach 1930-1945). Nadleśniczym, stawiano bardzo wysokie wymagania (zachowała się instrukcja wymagań wobec nadleśniczego). Natomiast leśniczymi byli bardzo często polacy (Anczykowski, Sikora, Sojkowski, Hermański, Naninski i inni).
Po wojnie w lipcu 1945 roku w funkcje Nadleśniczego objął Otokar Rudke. To Nadleśniczy Rudke wraz z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody w 1947 roku utworzył pierwszy w powojennej historii Warmii rezerwat. Rezerwat faunistyczny "Bobry" miał na celu ochronę bobra na rzece Pasłęce, gatunku w ówczesnym czasie zagrożonego w Polsce wyginięciem.
W 1956 roku Nadleśniczym Nadleśnictwa Kudypy został Witold Rutkowski, absolwent Wydziału Leśnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obowiązki Nadleśniczego pełnił do dnia swojej śmierci w roku 1982.
W roku 1982 na stanowisko Nadleśniczego powołany został Leonard Kostka, absolwent Wydziału Leśnego ART w Poznaniu. Stanowisko Nadleśniczego obejmował do roku 1995. W tym okresie największe zmiany wniosła obowiązująca do dziś ustawa o lasach z 1991 roku, prywatyzacja prac leśnych oraz przekształcenia własnościowe w latach 1990-1995.
Od roku 1995 funkcję Nadleśniczego pełnił Jan Skabara. W latach 1985-1992 był Dyrektorem Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Olsztynie. Swoje obowiązki pełnił do 2006 roku, do czasu emerytury. Kolejnym długoletnim Nadleśniczym był Alfred SZlaski, gdy odszedł na emeryturę zastapiła go Małgorzata Błyskun. W maju 2020 roku stanowisko Nadleśniczego objął  Mariusz Orzechowski. Obecnie ( od 12 czerwca 2024 r. ) lasami Nadleśnictwa Kudypy zarządza Tomasz Pampuch.
 
Nadleśnictwo było stosunkowo niewielkie obszarowo (od 4 000ha w 1814 r. do blisko 6 000ha w 1945 r.). Po wyzwoleniu w 1945 r. Nadleśnictwo Kudypy zostało powiększone o powierzchnie lasów prywatnych drobnych i średnich właścicieli. Okres powojenny, szczególnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, był okresem intensywnego zalesiania nieużytków i gruntów porolnych. W tym okresie powierzchnia lasów wzrosła o ponad 30%. Proces ten trwa i obecnie powierzchnia lasów na wskutek zalesiania gruntów porolnych wzrasta rocznie o ok. 100ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Historyczny zakątek w Leśnym Arboretum

Historyczny zakątek w Leśnym Arboretum

Kilka dni temu obchodziliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sposobów na świętowanie tego ważnego dnia leśnicy mieli bardzo wiele: uroczyste sadzenie drzew, biegi przełajowe, inscenizacje historyczne, liczne spotkania i konferencje. W Arboretum w Kudypach 16 listopada uroczyście otworzony został "zakątek historyczny” opowiadający o historii ziem, na których dzisiaj gospodaruje Nadleśnictwo Kudypy.

Spotkanie było okazją do upamiętnienia zmarłego 12 listopada 2017 roku Witolda Szumarskiego – wieloletniego opiekuna kudypskiego Arboretum.  Równo rok po jego śmierci w ogrodzie odsłonięty został pamiątkowy kamień. W uroczystości wzięła udział rodzina p. Witolda, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Lasu „ Las Kudypski”, którego czołowym działaczem był właśnie p. Szumarski oraz pracownicy Nadleśnictwa Kudypy.

Następnie uroczyście odsłonięte zostały cztery tablice historyczne opisujące dzieje Nadleśnictwa Kudypy. Na tablicach upamiętniona została historia podolsztyńskich lasów od czasów, kiedy w XIII wieku wchodziły one w skład dóbr kapituły warmińskiej aż po dzień dzisiejszy. Jedna z tablic poświęcona została jeńcom wojennym, którzy w czasie drugiej wojny światowej ciężko pracowali w znajdujących się na terenie dzisiejszego nadleśnictwa podobozach jenieckich.

Ostatnim elementem spotkania było wspólne posadzenie dębu „ Rus” – potomka jednego z trzech słynnych rogalińskich dębów. Rus, który jak głosi legenda, rósł już na ziemiach polskich za czasów, kiedy słowiańskimi plemionami dowodzili bracia Lech, Czech i Rus rośnie teraz w kudypskim arboretum i mamy nadzieję że przez kolejne setki lat będzie świadkiem naszej historii.