Asset Publisher Asset Publisher

Święto Pszczół w Leśnym Arboretum

W Polsce żyje ich ponad 450 gatunków, w ciągu minuty potrafią oblecieć nawet 35 kwiatów, a masa przenoszonego przez nie nektaru może dochodzić do 70% wagi ich ciała. Pszczoły, bo o nich mowa, były bohaterami święta zorganizowanego przez kudypskich leśników w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur.

W weekend 8 i 9 sierpnia w kudypskim ogrodzie botanicznym już po raz drugi obchodziliśmy  „ Święto Pszczół”. W zeszłym roku Arboretum zyskało nową atrakcję – ścieżkę  edukacyjną „ Zakątek Pszczelarza”.  Zakątek powstał dzięki współpracy z Rejonowym Kołem Pszczelarzy w Olsztynie, w przystępny sposób prezentuje zagadnienia związane z pszczołami – zarówno tymi miodnymi jak i dziko żyjącymi, ich biologią, funkcją w środowisku oraz zagrożeniami i sposobami ochrony. Dzięki wsparciu pszczelarzy zakątek został wyposażony w ule, barcie i sprzęt związany z pszczelarstwem – miejsce idealne do edukacji o tych niezwykle ważnych owadach.

„Święto Pszczół” w kudypskim Arboretum trwało cały weekend. W sobotę i niedzielę można się było spotkać z pszczelarzami, którzy z ogromna pasją dzielili się swoja wiedzą i doświadczeniem.  Wszyscy goście mieli okazję spróbować różnych rodzajów miodów, zrobić świeczkę z pszczelego wosku czy choć na chwilę wcielić się w rolę pszczelarza zakładając specjalny kapelusz. Największą atrakcją była niewątpliwie możliwość podglądania pszczół pracujących w „ szklanym ulu”. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty plastyczne, malowanie na drewnie czy lepienie pszczółek z masy solnej angażowało nie tylko dzieci ale również ich rodziców.  Specjalnie na Święto Pszczół przygotowaliśmy dla naszych gości quest - edukacyjną grę terenową „ Wyprawa po Leśnym Arboretum Warmii i Mazur”. Podążając za specjalnie ułożoną rymowanką i rozwiązując po drodze zagadki uczestnicy musieli odnaleźć ukryty w „Zakątku Pszczelarza” skarb. Gra okazała się świetną przygodą dla całych rodzin, a po odnalezieniu skarbu na wszystkich odkrywców czekał miodek z leśnej pasieki.

 

Mimo że Święto Pszczół w Kudypach dobiegło już końca, pamiętajmy aby troszczyć się o te niezwykle ważne i pożyteczne owady przez cały rok.  Każdy z nas może pomóc w stworzeniu środowiska przyjaznego pszczołom, wystarczy ograniczyć stosowanie środków chemicznych w naszych ogrodach, sadzić więcej roślin miododajnych czy chociażby pozostawić kawałek naturalnego niewykoszonego trawnika.

„Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną 4 lata istnienia” - powiedział Albert Einstein.