Asset Publisher Asset Publisher

Kudypscy leśnicy na Pikniku Naukowym w Warszawie

W ubiegłą sobotę 21 maja 2022 r. w Warszawie odbył się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Nadleśnictwo Kudypy wraz z Nadleśnictwami Mrągowo, Olsztyn, Olsztynek, Spychowo i Strzałowo, działające w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, przygotowało stoisko edukacyjne, złożone z wielu ciekawych atrakcji zarówno dla małych, jak i starszych odbiorców. Tematem tegorocznego pikniku była WODA.

Wśród atrakcji zapewnionych przez leśników był „Las w Szkatułce, czyli interaktywna przyczepa z Nadleśnictwa Olsztynek. Nadleśnictwo strzałowo przygotowało ścieżkę zmysłów, gdzie można było przejść boso po mchu, kamieniach lub żołędziach wśród świerków, przy okazji nasłuchując dźwięków prosto z lasu. Spychowo prezentowało makietę małej retencji i opowiadało jak funkcjonuje „bobrza rodzina”. Uczestnicy Pikniku mogli również wykonać doświadczenia leśników z Olsztyna i Kudyp, czyli sprawdzić pH wody z bagna, rzeki czy wody gazowanej, obserwować szybkość pochłaniania wody przez mech, albo sprawdzić jak szybko woda przesiąknie przez piasek, torf oraz glebę leśną. Za miejsce do wypoczynku odpowiadało Nadleśnictwo Mrągowo. Dzieci mgły spróbować swoich sił w grach edukacyjnych, wykonać pieczątki na drewnianych krążkach, czy też zrobić medale. Do dyspozycji odwiedzających były ulotki promujące nasze Nadleśnictwa, a także gazeta „Echa Leśne”, którą dostarczyło Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie.

Dzień był bardzo intensywny, pogoda mimo kilku podmuchów wiatru dopisała, podobnie z resztą jak mieszkańcy Warszawy i okolic, których nie brakowało na naszym stoisku.