Asset Publisher
Ile dzików jest w naszych lasach?
Ile dzików jest w naszych lasach? Odpowiedź na to pytanie ma dać przeprowadzona w całej Polsce inwentaryzacja zwierzyny. W piątek i sobotę leśnicy, myśliwi oraz przedstawiciele lokalnych organizacji, mimo niesprzyjającej pogody liczyli leśną zwierzynę.
Ogólnopolska inwentaryzacja przeprowadzona została na polecenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych we wszystkich nadleśnictwach w kraju. Liczenie odbyło się na 10% powierzchni leśnej każdego nadleśnictwa. Inwentaryzacja przeprowadzona została metodą pędzeń próbnych.
W praktyce inwentaryzacja zwierzyny metodą pędzeń próbnych wygląda następująco:
Na początku na mapie wyznacza się potencjalne mioty - czyli fragmenty lasu, w których zwierzyna może być liczona. Mioty rozmieszczone są równomiernie na terenie całego nadleśnictwa i ponumerowane. Następnie za pomocą generatora liczb losowych losuje się numery miotów, które zostaną poddane inwentaryzacji – powierzchnia wszystkich wylosowanych miotów nie mogła być mniejsza niż 10% powierzchni leśnej nadleśnictwa. Dalsza część inwentaryzacji odbywa się już w terenie. Zwierzynę na wybranych fragmentach lasu inwentaryzuje się metodą pędzeń próbnych. Miot obstawiony jest dookoła przez obserwatorów oraz naganiaczy. Obserwatorzy ustawiają się w linii na trzech ścianach miotu, natomiast naganiacze na jednej. Po zajęciu przez wszystkich odpowiednich miejsc, naganiacze wchodzą do lasu i starają się wypłoszyć z niego zwierzynę. Rolą obserwatorów jest policzenie wszystkich zwierząt wybiegających z miotu i zapisanie obserwacji w specjalnych formularzach. Aby uniknąć policzenia tej samej zwierzyny przez dwie osoby, obserwatorzy zapisują tylko te zwierzęta, które przeszły po ich prawej stronie. Po zakończeniu części terenowej formularze trafiają do nadleśnictw, dane są zbierane w zbiorcze tabele i poddawane dalszym analizom.
W Nadleśnictwie Kudypy pędzenia próbne przeprowadzono w 23 miotach – przeszliśmy ponad 1700 ha lasu. W inwentaryzacji udział wzięło 260 osób : pracownicy nadleśnictwa, Zakłady Usług Leśnych, członkowie Kół Łowieckich z terenu nadleśnictwa ( Kudypy, Głuszec, Diana, Wrzos, Łyna, Kaczor), studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Policji oraz liczna grupa ochotników z Towarzystwa Miłośników Lasu i Militariów LOK. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych inwentaryzacja przebiegła bardzo sprawnie. Widzieliśmy 65 saren, 43 dziki, 21 jeleni, 5 łosi, 4 lisy i 4 zające.
Głównym celem inwentaryzacji było oszacowanie wielkości populacji dzika - jest to szczególnie ważne w kontekście walki z zagrożeniem rozprzestrzenienia się wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) oraz powstających szkód łowieckich ale przy okazji liczono również pozostałą zwierzynę leśną. Uzyskane wyniki posłużą do oszacowania ilości zwierzyny i ustalenia optymalnych planów łowieckich na przyszły sezon.