Lista aktualności Lista aktualności

Śladami wiosny przez Leśne Arboretum.

Do kalendarzowej wiosny jeszcze długo, a już wędrując przez nasz ogród pracownicy obserwują pierwsze jej oznaki.

Przypominamy, że do 15 kwietnia ogród będzie zamknięty, ponieważ trwają w nim różne prace konserwacyjne m.in. podkrzesywanie lub ścinanie pojedynczych drzew zagrażających bezpieczeństwu.

Nie zmienia to faktu, że chcemy przypomnieć o spacerach po lesie lub miejskim parku, gdzie można zaobserwować pierwsze oznaki wiosny. Tej zimy mamy bardzo łagodną aurę, co jest rzadkością. Temperatury dodatnie i brak pokrywy śnieżnej o tej porze roku skutkują niedostatecznym nawodnieniem gleby, co przekłada się w późniejszym czasie na tzw. suszę.

Chcielibyśmy się także pochwalić pierwszymi oznakami wiosny, jakimi są kwitnące przebiśniegi i pierwiosnki. Szykujące się do kwitnienia lub wschodzące żonkile, krokusy i tulipany to także coś nietypowego w początku lutego. Wyżej wymienione rośliny choć zwiastują wiosnę to nie są kwiatami lutowymi. Choć temperatury są dość wysokie, to nie możemy zapomnieć, że jeszcze trwa zima. A jak z nią bywa, to przychodzi i odchodzi, a przymrozki występują pospolicie także wiosną- do połowy maja. Doglądamy roślin okrytych na zimę lecz pozostawiamy je nadal otulone agrowłókniną. W marcu lub kwietniu część z nich zostanie odkryta, a najdelikatniejsze okazy będą w kołderce do połowy maja.